Αρχική Ομάδα Σκακιού Τo 30ο Τουρνουά Σκακιού της Ενώσεως Σπάρτης έγραψε Ιστορία….

Τo 30ο Τουρνουά Σκακιού της Ενώσεως Σπάρτης έγραψε Ιστορία….

Από Ένωση Σπάρτης

Την Κυριακή, 16 Ιουνίου 2019, από το πρωί ως το απόγευμα ο χώρος του Πνευματικού Κέντρου της Ένωσης Σπάρτης Μ. Ασίας έσφυζε κυριολεκτικά από ζωή κι από ταλέντα…

105 παιδιά Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου και 18 γονείς συναγωνίζονταν για 5 γύρους στην 30η Συνάντηση στο πνευματικό αγώνισμα του Σκακιού, από τη Νέα Ιωνία, αλλά κι από άλλους γειτονικούς δήμους (Αθήνα, Ηράκλειο, Μεταμόρφωση, Πεύκη, Λυκόβρυση κ.λ.π.), που οργάνωνε με μοναδική συνέπεια η Ένωση!

Και δεν ήταν μόνον οι μαθητές, ήταν και οι γονείς τους, αλλά και πολλοί εκπρόσωποι των αρχών της πόλης με πρώτο τον σεβασμιότατο μητροπολίτη Ν. Ιωνίας και Φιλαδελφείας κ. Γαβριήλ, ο οποίος συνοδευόμενος από τον πανοσολογιότατο πρωτοσύγκελλο κ. Επιφάνιο είχαν περάσει σ’ όλους τους χώρους και συνέχαιραν τους προσκεκλημένους αλλά και τους διοργανωτές!

Στις 2 το μεσημέρι άρχισε η απονομή των κυπέλλων και των μεταλλίων στους νικητές. Το σημαντικό εδώ είναι ότι αναμνηστικά μετάλλια δόθηκαν σ’ όλους όσοι μετείχαν στους αγώνες.

Ο πρόεδρος της Ένωσης κ. Χάρης Σαπουντζάκης αναφέρθηκε για λίγο στην ιστορική διαδρομή της ομάδας της Ένωσης, καθώς ιδιαίτερα στα τελευταία χρόνια διακρίθηκε σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο, αφού η Ένωση βρίσκεται στη Β΄ Εθνική Κατηγορία κι έχει δεκάδες σκακιστές στις μικρές ηλικίες να διακρίνονται σε πανελλαδικό επίπεδο και κάποια στιγμή μια σκακίστρια (η Βάγια Τσεκούρα) να μετέχει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Τελειώνοντας επαίνεσε ξεχωριστά τον εμψυχωτή της όλης 30χρονης πορείας Νίκο Χατόγλου.

Κλήθηκαν ν’ απονείμουν κύπελλα και μετάλλια και να χαιρετίσουν τον κόσμο: πρώτη απ’ όλους η νεοεκλεγείσα δήμαρχος Ν. Ιωνίας κ. Δέσποινα Θωμαΐδου και μετά οι νεοεκλεγέντες δημοτικοί σύμβουλοι: Κώστας Κουλούρης, Βασίλης Χριστοδούλου, Χαρ. Λάμπρου, ο γενικός γραμματέας της Ε.Σ.Ο και πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.Ν.Α κ. Χρήστος Γκορίτσας, η προπονήτρια της ομάδας χάντ – μπολ του O.Φ.N.I Σοφία Ναϊσίδου, τα μέλη του Δ.Σ. της Ενώσεως Σπάρτης, Ξένια Παλλιόγλου (β΄Αντιπρόεδρος), Βασιλεία Ζαχαράκη (Ταμίας), Σίμος Ιντζόγλου (μέλος), Ελισάβετ Παναγιωτάκη (μέλος) και ο γιατρός των αγώνων Νίκος Αδρασκέλας.

Στην παρουσίαση των νικητών συνεργάστηκαν ο Νίκος Χατόγλου, ο Κοσμάς Χατόγλου κι ο Σταύρος Παπαγερασίμου.

Σημαντική συμβολή στην επιτυχία είχαν ο προπονητής κ. Κυριάκος Γρυπαίος, οι επικεφαλής διαιτητές Νικόλαος Μπάλσης και Ανδρέας Κονδύλης και οι διαιτητές: Αντώνης Αμπατζής, Γεώργιος Καραογλάνογλου, Χριστίνα Λαγουμιτζή, Χρήστος και Θωμάς Παπαδόπουλος, Βαγγέλης Τριανταφύλλης και Αθανάσιος Χασαλεύρης.


ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΚΕΡΑΜΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣΚΥΠΕΛΛΟ5ΠΡΟΣΧΟΛ.ΒΗΜΑΤΑ
2οςΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣΑΣΗΜΕΝΙΟ4ΚΟΥΚΛΟΤΟΠΟΣ
3οςΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΧΑΛΚΙΝΟ3ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ
ΕΛΤΑΧΗΡ ΑΡΙΑΔΝΗΧΡΥΣΟ2W14ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
Νήπια 2013-2014

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΣΦΥΡΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΥΠΕΛΛΟ & ΧΡΥΣΟ5W1ο Ν.ΙΩΝΙΑΣ
2οςΓΑΙΤΑΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣΑΣΗΜΕΝΙΟ415ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3οςΝΙΚΟΛΕΤΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣΧΑΛΚΙΝΟ4ΣΑΝ ΖΟΖΕΦ (ΠΕΥΚΗ)
Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2012

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΤΣΟΜΛΕΚΤΣΟΓΛΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΣΚΥΠΕΛΛΟ5128 ΑΘΗΝΩΝ
2οςΕΛΤΑΧΙΡ ΕΚΤΩΡΑΣΑΣΗΜΕΝΙΟ & ΧΡΥΣΟ46ο Ν.ΙΩΝΙΑΣ
3οςΤΖΑΘΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΧΑΛΚΙΝΟ4145 ΑΘΗΝΩΝ
Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2011

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣΚΥΠΕΛΛΟ4,57ο Ν.ΙΩΝΙΑΣ
2οςΜΠΑΝΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣΑΣΗΜΕΝΙΟ41ο ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
3οςΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝΧΑΛΚΙΝΟ3,5ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ .
ΠΟΛΙΤΟΥ ΚΑΛΙΡΟΗΧΡΥΣΟ3,5W1ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2010

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΜΠΕΡΒΑΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣΚΥΠΕΛΛΟ51ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2οςΣΦΥΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ – ΕΦΡΑΙΜΑΣΗΜΕΝΙΟ41ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3οςΝΙΚΗΦΟΡΙΑΔΗΣ ΕΚΤΩΡΑΣΧΑΛΚΙΝΟ3.51ο ΠΕΥΚΗΣ
ΧΕΛΑ ΕΙΡΗΝΗΧΡΥΣΟ3W4ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2009

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΖΑΒΑΛΗΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΝΙΚΟΛ.ΚΥΠΕΛΛΟ54ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2οςΣΤΡΑΝΤΖΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΑΣΗΜΕΝΙΟ42ο Ν.ΙΩΝΙΑΣ
3οςΔΗΜΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣΧΑΛΚΙΝΟ52ο Ν.ΙΩΝΙΑΣ
ΚΟΥΤΑΤΛΙΑΡΗ ΔΑΝΑΗΧΡΥΣΟ6W2ο ΜΕΤ/ΣΗΣ
Ε ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2008

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΣΑΚΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΚΥΠΕΛΛΟ59ο ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
2οςΧΡΗΜΟΥΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣΑΣΗΜΕΝΙΟ41ο ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ
3ος / 1ηΤΣΧΑΚΑΙΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑΧΑΛΚΙΝΟ & ΧΡΥΣΟ3W1ο ΠΕΥΚΗΣ
ΣΤ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2007

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΤΣΕΚΟΥΡΑ ΒΑΓΙΑΚΥΠΕΛΛΟ & ΧΡΥΣΟ5W5ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2οςΠΡΟΥΤΣΑΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΑΣΗΜΕΝΙΟ45ο Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3οςΛΙΑΠΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣΧΑΛΚΙΝΟ33ο ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ 2006-2005-2004

ΘέσηΌνοματεπώνημο ΒαθμοίΣχολή
1οςΠΕΝΕΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣΚΥΠΕΛΛΟ52ο ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
2οςΚΟΥΝΟΥΒΕΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣΑΣΗΜΕΝΙΟ43ο ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
3οςΚΟΣΜΕΤΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣΧΑΛΚΙΝΟ31ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ
ΛΥΚΕΙΟ 2003-2002-2001

ΘέσηΌνοματεπώνημο Βαθμοί
1οςΤΣΕΚΟΥΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΥΠΕΛΛΟ5
2οςΖΑΒΑΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΑΣΗΜΕΝΙΟ4
3οςΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΧΑΛΚΙΝΟ4
ΜΠΑΛΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗΧΡΥΣΟ2W
ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ